
Nyhedsoversigt
Nyt fra Red Barnet
Vold, krig, storpolitik og Donald Trumps ageren skaber bekymringer hos mange børn. Over halvdelen af de 9-17-årige er bekymrede eller bange for verdens alvorlige begivenheder, og det er især børn med..
Bistandsnedskæringer har frataget mindst en million piger og kvinder adgang til afgørende hjælp. På FN’s pigedag 11. oktober må vi spørge, om Danmark og Norden er klar til at træde til, når resten af..
På trods af et øget fokus på bagsiden af børns onlineliv kommer lige så mange børn og unge galt af sted som for to år siden. To ud af tre 9-17-årige har oplevet en digital krænkelse eller noget andet..
Coronakrisen presser økonomien i mange udsatte familier, og flere har svært ved at få råd til mad til børnene. Red Barnet og ALDI Danmark giver nu en håndsrækning til 650 familier landet over, som..
Danmark er det første land i Europa, som genåbner skolerne oven på COVID-19-lukningen. Mange af os har oplevet, hvor svært det er at undervise og formidle stoffet på en levende og fængende måde. Vi..
Af Rasmus Prehn og Johanne Schmidt-Nielsen, hhv. udviklingsminister og generalsekretær i Red Barnet Danmark er det første land i Europa, som genåbner skolerne oven på covid-19-lukningen. Mange af os..
For andet år i træk oplever Red Barnet, at der er behov for 50 procent flere sommerlejre til udsatte børn og deres familier. Corona-krisen gør kun behovet for et pusterum i en presset hverdag endnu..
En stor del af børn og unges liv er flyttet over på internettet under coronakrisen, og det gør dem ekstra sårbare over for at blive seksuelt udnyttet online. Red Barnet forventer et stigende antal..
1,5 milliarder børn og unge går ikke i skole, da 165 lande har lukket skolerne af frygt for, at coronavirussen spreder sig. Få fokus på verdens fattigste befolkninger i krisen, mener Red Barnet Af..
Demokratier er under pres globalt. Sådan var det også før coronakrisen, men pandemien ser ud til at bane vejen for mere autoritære styreformer og nedslag fra ellers demokratiske regeringer...
Lukning af skoler i hele verden kommer til at ramme de mest marginaliserede børn hårdest, vurderer Red Barnet. Der er stor risiko for, at mange fattige børn aldrig vender tilbage til skolen, antallet..
Det bliver yderst svært at stoppe coronavirus, hvis smitten rammer børn og voksne i lande ramt af krig og konflikt og i skrøbelige stater, hvor sundhedsvæsenet er brudt sammen. Sådan lyder advarslen..
Udbruddet af coronavirus har sat hele verden på den anden ende, og det påvirker også Red Barnets arbejde i Danmark. En stribe nye aktiviteter skal sikre, at vi stadig kan hjælpe de sårbare børn og..
Vi må ikke glemme de 70 millioner sårbare børn og deres familier, som bor i flygtningelejre og lejre for internt fordrevne i hele verden i kampen for at bremse Covid-19. På verdensplan er der flere..
Red Barnet i Danmark har 75-års jubilæum, og i den anledning har organisationens protektor H.K.H. Kronprinsen og udviklingsminister Rasmus Prehn besøgt Zaatari-flygtningelejren i Jordan. Her spillede..
Alle børn har drømme, potentiale – og ret til at vokse op i tryghed, trivsel og fred. Uanset hvem de er, og hvor de kommer fra. Det har Red Barnet troet på og kæmpet for i nu 75 år, og kampen..
En ny undersøgelse fra Skole og Forældre viser, at kun 30 procent af forældrene har læst skolens lovpligtige antimobbestrategi. Det vil Red Barnet og Skole og Forældre gøre noget ved med hjælp fra..
En sidste check på 155.111 kroner markerede i denne uge afslutningen på to års samarbejde mellem Red Barnet og Middelfart Sparekasse, som i alt har doneret 400.540 kroner og en masse brugt legetøj..









