Gå til indhold
Nyt fra Red Barnet
Nyhedsoversigt

Nyt fra Red Barnet

Vold, krig, storpolitik og Donald Trumps ageren skaber bekymringer hos mange børn. Over halvdelen af de 9-17-årige er bekymrede eller bange for verdens alvorlige begivenheder, og det er især børn med..
Bistandsnedskæringer har frataget mindst en million piger og kvinder adgang til afgørende hjælp. På FN’s pigedag 11. oktober må vi spørge, om Danmark og Norden er klar til at træde til, når resten af..
På trods af et øget fokus på bagsiden af børns onlineliv kommer lige så mange børn og unge galt af sted som for to år siden. To ud af tre 9-17-årige har oplevet en digital krænkelse eller noget andet..
Cox’s Bazar i Bangladesh er et af de områder i verden, som er hårdest ramt af det amerikanske bistandsstop, der tegner sig for over halvdelen af lejrens humanitære støtte. Pigerne er særligt udsatte,..
330 skoler og tusindvis af elever sætter den 7. marts fokus på fællesskabet i skolerne, når de sammen med Red Barnet markerer Trivselsdagen og under temaet ‘fritid og hobbyer’ helliger..
Skrevet af Rasmus Grue Christensen, Direktør, Dignity, formand, Rådet for Menneskerettigheder, Johanne Schmidt-Nielsen, Generalsekretær, Red Barnet, forperson, Verdens Bedste Nyheder og Anders..
I skarp konkurrence med hundredvis af andre skoleklasser fra hele landet står seks skoleklasser fra 6. til og 10. klasse tilbage som årets vindere af Mediekonkurrencen 2024. Bag konkurrencen står Red..
USA’s beslutning om at stoppe livsvigtig bistand vil få katastrofale konsekvenser for børn og deres familier i en række af lande i verden, hvor børns behov aldrig har været større. Organisationen..
Af Mads Roke Clausen, direktør for LOS, Fransiska Mannerup, Forperson for De Anbragtes Vilkår, Johanne Schmidt-Nielsen, generalsekretær, Red Barnet, Rasmus Kjeldahl, direktør for Børns Vilkår, Bente..
Med et nyt lovforslag vil regeringen på flere afgørende punkter skærpe kriminaliseringen af seksuelt krænkende billeder og videoer med børn. Lovforslaget, som nu er sendt i høring, er et vigtigt og..
For at styrke forebyggelsen af overgreb mod børn lancerer Red Barnet i dag rådgivningen TalMedOs. Med den nye rådgivning kan unge i Danmark for første gang få helt anonym, personlig og professionel..
En ny evaluering af skoletrivselsprogrammet Skolestyrken viser, at elevernes sociale trivsel har en mere positiv udvikling, et år efter skolen er begyndt med Skolestyrken, end elever på..
Med afsæt i børn og unges egne digitale livserfaringer skal en ny stor indsats over de kommende fire år styrke læreres kompetencer i grundskolen, så børn og unges trivsel og digitale dannelse får et..
Digitaliseringsstyrelsen har udpeget Red Barnet til at spille en central rolle i bekæmpelsen af ulovlige digitale krænkelser begået mod børn. Med en særlig status som officiel pålidelig indberetter..
I et samarbejde med Østifterne igangsætter Red Barnet en kortlægning af, hvordan Danmarks kriseberedskaber bedre kan sikre børn den rette hjælp, når kriser og katastrofer rammer. Det er helt..
En stærkere indsats mod mobning i gymnasiet kan helt oplagt begynde med at styrke pædagogikum, så der bliver mere tid til undervisning i at forebygge mobning og anden social mistrivsel på..
Vi skal ikke acceptere et samfund, hvor børn bliver overset i mødet med vold i hjemmet. Derfor bør retsmedicinske screeninger af børn indføres som en ny national standard ved mistanke om vold. Vold..
Peter Hummelgaard (S), justitsminister. Sophie Hæstorp Andersen (S), social- og boligminister. Johanne Schmidt-Nielsen, generalsekretær i Red Barnet, Rasmus Kjeldahl, direktør i Børns Vilkår,..