Red Barnets

hovedbestyrelse og daglige ledelse

Red Barnets hovedbestyrelse

Red Barnet er en demokratisk organisation med mere end 60 lokalforeninger i hele landet.

Repræsentanter fra foreningerne mødes årligt til Red Barnets Repræsentantskabsmøde for blandt andet at drøfte det kommende års aktiviteter og vælge medlemmer til Red Barnets bestyrelse.

Lars Svenning Andersen

Lars Svenning Andersen, formand, lars@redbarnet.dk, privat medlem, advokat

Bent Dalager

Bent Dalager, privat medlem, næstformand, Partner, Nordic Head af NewTec and Financial Services, KPMG

Signe Bohnfeldt Brandt

Signe Bohnfeldt Brandt, København City lokalforening, konsulent og projektleder, Herlev Kommune

Søren Lockwood

Søren Lockwood, privat medlem, adm. direktør SEB pension

Hans Rendbæk

Hans Rendbæk, formand Furesø lokalforening, iværksætter og salgsansvarlig

Sonja Karaogland

Sonja Karaoglan, formand Allerød lokalforening, direktør, EMBA

Cecilie Hansen

Cecilie Hansen, privat medlem, BSc i Psykologi

Gudrun Gjesing

Gudrun Gjesing, formand Haderslev lokalforening, 1. suppleant, specialergoterapeut i børn

Eva Grambye

Eva Grambye, privat medlem, vicedirektør, Institut for Menneskerettigheder

Svend Askær

Svend Askær, privat medlem, formand Ledernes Hovedorganisation

Morten Kjelmann, medarbejderrepræsentant

Morten Kjelmann, medarbejderrepræsentant

Stine Alkert

Stine Alkert, Red Barnet Ungdom, kandidatstuderende International and Global History

Sarah Nauer-Newstead

Sarah Nauer-Newstead, formand for Aalborg lokalforening, 2. suppleant, cand.merc i Organisation og strategi

Catherine Brejnholt

Catherine Brejnholt, Randers lokalforening, 3. suppleant, Master i IT, sprog og læring

Medarbejderrepræsentatnt - suppleant

Afventer, medarbejderrepræsentant, suppleant

Red Barnets daglige ledelse

Jonas Keiding Lindholm

Jonas Keiding Lindholm, Generalsekretær, JKL@redbarnet.dk

Roger Hearn

Roger Hearn, International chef

Birgitte Munck Eriksen

Birgitte Munck Eriksen, Chef for Organisation

Thomas Reidar Andersen

Thomas Reidar Andersen, Chef for økonomi

Merete Gotsæd Falkenstrøm

Merete Gotsæd Falkenstrøm, Chef for Fundraising

Sektionsledere

Dorthe Plough

Dorthe Ploug Hansen, Børns Beskyttelse

Line Rasmussen

Line Rasmussen, Kommunikation

Mads Gaub

Mads Gaub, Administration

Carsten Strandlod

Carsten Strandlod, Donorrelationer & Programstyring

Camilla Erika Lerberg

Camilla Erika Lerberg, Kommercielle Partnerskaber og CSR

Maria Kristensen

Maria Kristensen - Country Engagement (og souschef for International afdeling)

Maruska la Cour Mosegaard

Maruska la Cour Mosegaard, Børns Deltagelse

Kristine Mærkedahl Jensen - Humanitarian Action

Kristine Mærkedahl Jensen - Humanitarian Action

Dennis Twum

Dennis Twum - Private donorer

René Nimb Märcher - Regnskab

René Märcher - Regnskab

Thomas Wikkelsø - Business Finance & Due Diligence

Thomas Wikkelsø - Business Finance & Due Diligence

Project Finance & Compliance Finance

Asbjørn Djurhuus - Project Finance & Compliance Finance