Lovligt at have sex når man er under 15?

Jeg er en pige på 14 år, og jeg har i længere tid haft en flirt med en fyr på 15 år. Vi har haft sex flere gange, men er det egentlig ulovligt, når jeg er under 15 år? Altså jeg fylder 15 om 4 måneder og han fylder 16 om 5 måneder.

 

 

_______________

Svar fra SletDet

Hej,
Kan godt forstå, at du bliver i tvivl.

Straffeloven siger faktisk, at det er ulovligt at have sex når man er under 15 år.
§222 Stk. 1. 'Den, som har samleje med et barn under 15 år, straffes med fængsel indtil 8 år'.

Efter reglens ordlyd kan din kæreste straffes, også hvis du er 14 år og 10 måneder. Men sådan benyttes reglen heldigvis ikke. Der vil aldrig blive en sag, fordi I er nogenlunde jævnaldrende.  Reglen er lavet for at beskytte unge og seksuelt uerfarne - mod ældre og mere seksuelt modne personer. Eksempelvis at en mand på 25 år har samleje med en pige på 14 år.

Så ingen panik!

Alt godt fra
Marianne

(9. april 2015)